Medlemmar

 

Carl-Gustaf Aminoff

 

 

Johan Blomster

 

Carl Blummé

 

 

Peik Enbom

 

Martin Gardberg

 

Stig Hannén

 

Lars von Hertzen

 

Martin Holmsten

 

Casten Idström

 

Nils-Johan Ilmoni

 

Ralf Ilmoni

 

 

Torbjörn Jakas

 

Lars Jakobssson

 

Bjørn Klavenes

 

 

Sven Liljeström

 

Hans Nordfors

 

Kaj Nordström

 

 

 

 

 

Lars Pawli

 

Roger Rajalin

 

Nils-Gustav Sandvik

 

Kristian Stockmann

 

 

 

Henrik Strömberg

 

 

 

 

Finn Sumelius

 

 

Henrik G. Sundström

 

Henrik Wirzenius

 

 

Samlingsområde                                            Kontaktuppgift

 

Finland, Skandinavien, Estland före ryska tiden,

Tsar Ryssland                                                                       050 573 1684

 

Norden, gamla bilar/classic cars                                       johan.blomster@luukku.com

 

Storbritannien och regionmärken, Finland, Åland, 

Färöarna, Fyrar                                                                     carlblumme@hotmail.com

 

Finland, motorcycklar, mycket annat                               penbom@elisanet.fi

 

-                                                                                               martin@gardberg.net

 

Berg, fjäll, bergbestigning                                                   stig.hannen@luukku.com

 

Finland, nautica                                                                    lars.vonhertzen@kolumbus.fi

 

Posthistoria Finland, posthistoria Ryssland                    martin.holmsten@gmail.com

 

Ukraina, Polen                                                                      casten@empremar.fi

 

Finland 1940-1960 talen, fartyg                                         nils.ilmoni@elisanet.fi

 

Skandinavien, Japan, hela värden till 1920,

England till 1970, Finland ostämplat och stämplat        ralf.ilmoni@luukku.com

 

Finland, Åland                                                                       torbjorn.jakas@finnclaims.fi

 

Finland märken och FDC, fartyg, polar                             larsjakobsson13@hotmail.com

 

Norden, Europa, Britiska samväldet, USA, fartyg,         bjorn.klavenes@pp.inet.fi

flygplan - mycket annat med undantag för Asien           bjorn.klavenes@outlook.com 

 

Finland, Norden                                                                    sven.liljestrom@tinco-trade.fi

 

Finland, Norden, Schweiz                                                    hans.nordfors@pp.inet.fi

 

Finland 1856-2006 (tandningar, typer klichéavstånd),

ryska frimärken som sålts och använts i Finland, Åland,

Öst-Karelen, Aunus, Nord-Ingermanland, Karelen,

Helsingfors stads frimärken, Tammerfors stads frimärken,

Fyrar (världen t.o.m 2010, Europa fortsättningsvis)         kaj.nordstrom@futureskills.fi

 

Finland, Norden, mycket annat                                        lars.pawli@gmail.com

 

Finland, Skandinavien, Europa, Australien                         roger.rajalin@gmail.com

 

Norden, Nederländerna, Österrike, Italien, Tyskland m.m.  sandvik@kolumbus.fi

 

Finska helsaker och frimärken, Danmark, Stockmann firmapost

Vykort (NJKs paviljong på Blekholmen, Stockmanns varuhus,

     Norra Esplanaden, Brunnsparken)                                 kristian.stockmann@elisanet.fi

 

Piranesi - Vedute di Roma - Kopparstick 1780-1811

Finland på karta - Kopparstick 1486-1799

Japanska träsnitt (Utamaro/Hiroshige/Kunisada)

Modern/contemporary art                                                   henrik.stromberg@dlc.fi

 

Tyskland 1872-1945, Tyska Förbundsrepubliken 1949-1990,

Frankrike 1849-1990, Väst-Berlin 1949-1990                     finn.sumelius@welho.com

 

-                                                                                                 henrik.g.sundstrom@live.com

 

Scouting, Schweiz modernt                                                   09-587 3064